Wróć na stronę główną
Siatkówka jest świałoczułą częścią oka która wyściela ok.2/3 powierzchni gałki ocznej (ma wiekość i grubość znaczka pocztowego). Dzięki elementom światłoczułym pręcikom i czopkom powsatje tam obraz : Pręciki w liczbie 25mln aktywne są w przyćmionym świetle, umożliwiają posztrzeganie kształtu i ruchu, nie są wrażliwe na barwy. Ponieważ pręciki są liczniejsze na peryferiach siatkówki-w półmroku kształty przedmiotów są lepiej widoczne, gdy oglądamy je z ukosa.

Czopki w liczbie 5-6mln odpowiedzialne są za: Strefa najostrzejszego widzenia w niewielkim zagłębieniu w centrum siatkówki-plamka żółta zawiera jedynie czopki. Miejsce, w którym nerw optyczny opuszcza gałkę oczną nie posiada ani pręcików ani czopków- stąd nazwa "plamka ślepa" (Zobacz test na szukanie plamki ślepej) . Normalnie ubytek ten jest niezauważalny dzię ki widzeniu dwuocznemu- plamki ślepe lewego i prawego oka nie pokrywają się.
Za czopkami i pręcikami znajduje sią komórek barwnikowych dodatkowo absprbujących promienie świetlne. Zapobiega to ich odbiciu i ponownemu trafieniu do siatkówki.
Pod wpływem światła jodopsyna w czopkach i rodopsyna w pręcikach ulegają rozpadowi i przekształceniu konfiguracji, co zaburza gradient jonowy w receptorach i powoduje wyładowanie w błonie. Resynteza rodopsyny-pochodnej witaminy A zachodzi w ciemności . W przypadku niedoboru witaminy A zachodzi upośledzenie widzenia zwane "ślepotą zmierzchową" bądź "kurzą ślepotą"-niewidzenie nocne. Ptaki domowe mają bowiem wzrok bardzo dobry, natomiast źle widzą przy słabym oświtleniu.
Powrót na strone główną

Budowa oka | Mechanizm widzenia |  Wady wzroku |  Złudzenia |  Zadania